خانه » اخبار » اخبار سواحل و بنادر » شرط ورود کشتی‌های خارجی به بنادر ایران
20

شرط ورود کشتی‌های خارجی به بنادر ایران

وزیر راه و شهرسازی در نشست هم‌اندیشی رؤسای نمایندگی‌های ایران در خارج از کشور گفت: اگر کشتی های خارجی می خواهند در بنادر ایران پهلو بگیرند باید 50 درصد کالاهای ایران و 50 درصد کالاهای کشورهای دیگر را با خود حمل کنند.
به گزارش مانا، وزیر راه و شهرسازی به تشریح فرصت‌های سرمایه‌گذاری در حوزه حمل و نقل دریایی پرداخت و گفت: در چند ماه اخیر لاینرهای خارجی شروع به پهلوگیری مستقیم در بنادر ایران کرده‌اند در حالی که تا پیش از این، همگی به بنادر جنوب خلیج فارس می‌رفتند و از آنجا کالاها با کشتی‌های فیدری به بنادر ایران حمل می‌شد؛ اما در حال حاضر ۱۶ کشتی لاینری مستقیما به بنادر ایران می‌آیند که با این اقدام، هزینه‌های کشتی‌رانی و حمل و نقل دریایی ایران کاهش یافته است.
عباس آخوندی افزود: اما برای آنکه بتوانیم فضای رقابت کشتی‌ها و شرکت‌های کشتی‌رانی ایرانی را با لاینرهای خارجی ـ با توجه به قدرت مالی طرف‌های خارجی ـ فراهم کنیم به جای آنکه تسهیلات خاصی به ایرانی‌ها بدهیم به خارجی‌ها اعلام کرده‌ایم که اگر می‌خواهند در بنادر ایران پهلو بگیرند، باید ۵۰ درصد کالاهای ایران و ۵۰ درصد کالاهای کشورهای دیگر را با خود حمل کنند تا از بنادر ایران به مقاصد کشورهای منطقه “ترانشیپ” یا “ترانزیت” شود تنها در این صورت است که از لاینرهای خارجی حمایت کرده و به آنها “ویندو” می‌دهیم.
آخوندی در ادامه با اشاره به وجود فرصت‌های سرمایه‌گذاری خارجی در بخش‌های مسکن و شهرسازی کشورمان، موضوع برگزاری همایش فرصت‌های سرمایه‌گذاری در حمل و نقل مسکن و شهرسازی را در روزهای سوم و چهارم اکتبر (یک ماه قبل) را مطرح کرد و افزود: در این همایش ۱۲۱ پروژه به همراه پاسخ کامل پرسش‌هایی که ممکن است برای سرمایه‌گذار ایجاد شود اعم از سؤالات حقوقی، مالی، میزان جذابیت پروژه و … را در قالب متن و لوح فشرده به سرمایه‌گذاران ارائه کردیم.
وی خاطرنشان کرد: مجموع این پروژه‌ها به ۱۲۵ میلیارد یورو می‌رسد که در حوزه‌های مختلف حمل و نقل مسکن و شهرسازی است. در این کنفرانس بیش از ۱۰۰ شرکت خارجی به ایران آمدند و استقبال خیلی خوبی از پروژه‌ها شد که همچنان از سوی خارجی‌ها در حال پیگیری است و قصد داریم جزئیات این پروژه‌ها را به بخش بازرگانی سفارتخانه‌های ایران در دیگر کشورها هم ارائه بدهیم.
mana.ir

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

bigtheme