خانه » اخبار » اخبار مناطق آزاد » سنگ آهن از بندر چابهار به چین صادر می شود
70

سنگ آهن از بندر چابهار به چین صادر می شود

برای نخستین بار و با سرمایه گذاری بخش خصوصی از طریق بندر چابهار، سنگ آهن معادن سیستان و بلوچستان به کشور چین صادر می شود.

 

مدیر اداره بنادر و دریانوردی استان سیستان و بلوچستان در گفتگو با خبرنگار مانا اظهار داشت: به زودی و برای نخستین بار صادرات سنگ آهن از بندر چابهار توسط سرمایه گذار بخش خصوصی انجام خواهد شد.
سیاوش رضوانی، ادامه داد: قرار است در فاز نخست 10 هزار تن سنگ آهن از طریق بندر چابهار صادر شود و سپس به 30 هزار تن در ماه برسد.
رضوانی خاطرنشان ساخت: بر اساس چشم انداز تعیین شده توسط سرمایه گذار بخش خصوصی طی شش ماه آینده صادرات سنگ آهن از چابهار به 300 هزار تن درسال خواهد رسید.
وی عنوان کرد: بر اساس برنامه ریزی های صورت گرفته صادرات سنگ آهن در گام نخست به کشور چین و بعدها به هندوستان انجام خواهد شد.
مدیر اداره بنادر و دریانوردی استان سیستان و بلوچستان اذعان داشت: این سرمایه گذار قرار است در فاز دوم، فراورده های کنسانتره شامل مشتقات فلزی را به کشورهای چین و هند صادر کند.
وی اظهار داشت: سرمایه گذار بخش خصوصی هم اکنون در حال دپو کردن سنگ آهن ها به منظور شروع صادرات ظرف یک ماه و نیم آینده است.
رضوانی در ادامه تصریح کرد: تمام سنگ آهن لازم جهت صادرات از معادن استان سیستان و بلوچستان تامین می شود.
وی گفت: صادرات سنگ آهن سایر معادن کشور به دلیل دوری راه و هزینه بالای حمل و نقل برای صادرکنندگان از صرفه اقتصادی برخوردار نیست.
این مقام مسئول در استان سیستان و بلوچستان تاکید کرد: مسافت کم بندر چابهار با معادن سنگ آهن سیستان و بلوچستان، سرمایه گذاران را برای صادرات این محصول به چین ترغیب کرده است.
به گفته وی، مسافت بندر چابهار تا معادن استان سیستان و بلوچستان حدود 234 کیلومتر است که فاصله نسبتاً کمی برای انتقال سنگ آهن به بندر چابهار محسوب می شود.
مدیر کل اداره بنادر و دریانوردی استان سیستان و بلوچستان اظهار داشت: امیدواریم ظرف شش ماه آینده شاهد رسیدن تناژصادرات سنگ آهن به ظرفیت 300 هزار تن باشیم.
وی در ادامه بیان کرد: همچنین بر اساس مذاکرات صورت گرفته با سرمایه گذار بخش خصوصی قرار است تا پایان سال جاری، موضوع صادرات قیر از بندر چابهار نهایی شود.
وی به افزایش چشمگیر صادرات از طریق بندر چابهار به کشورهای حاشیه جنوبی خلیج فارس و دریای عمان اشاره کرد و گفت: قصد داریم صادرات از طریق بندر چابهار را بیش از پیش توسعه دهیم.
رضوانی در ادامه گفت: هنوز کشورهای هدف برای صادرات قیر به آنها اعلام نشده است اما به زودی این موضوع اجرایی خواهد شد تا صادرات از طریق بندر چابهار بیش از پیش توسعه یابد.
وی در ادامه از افزایش میزان صادرات در بندر چابهار از ابتدای سال جاری تا کنون خبر داد و گفت: بر این اساس صادرات کلینکر از ابتدای سال تا کنون 111 هزار تن بوده است.
این مقام مسئول در استان سیستان و بلوچستان تصریح کرد: این آمار حاکی از رشد 256 درصدی صادرات از طریق بندر چابهار در سال جاری است.
به گفته این مقام مسئول در استان سیستان و بلوچستان، کلینکر( مواد اولیه سیمان) به کشورهای عمان و قطر صادر شده است.

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

bigtheme