خانه » اخبار » اخبار مناطق آزاد » لایحه منطقه آزاد جاسک برای تصویب به مجلس تقدیم شده است
77

لایحه منطقه آزاد جاسک برای تصویب به مجلس تقدیم شده است

بندرعباس – ایرنا-استاندارهرمزگان با اشاره به اضافه شدن جزیره هرمز به منطقه آزاد قشم ابراز داشت: لایحه منطقه آزاد جاسک پس از تایید درکمیسیون اقتصادی مجلس به زودی در صحن علنی مجلس شورای اسلامی نیز بررسی وتصویب می شود.

به گزارش ایرناجاسم جادری پنجشنبه درهمایش فرمانداران و بخشداران استانهای جنوب شرقی کشور در بندرعباس اظهارکرد:شرق هرمزگان با آغاز فعالیت منطقه آزاد تجاری صنعتی جاسک و همچنین اجرای برنامه های عمرانی درقالب سواحل مکران درآینده ای نزدیک متحول می شود.
وی ادامه داد: در راستای فرامین رهبری مبنی بر عمران و آبادانی سواحل جنوبی کشورو توازن اقتصادی منطقه ای، طرح تشکیل منطقه آزاد پارسیان درغرب این استان در دستور کار شورایعالی مناطق آزاد قرارگرفته است.
استاندار هرمزگان با بیان اینکه بیش از60درصد درآمدهای گمرکی کشوربه این استان اختصاص دارد گفت: تنها سال گذشته 100هزار میلیارد ریال ازمحل عوارض گمرکی به حساب خزانه واریزکردیم.
جادری بیان داشت: برای امسال مبلغ 18هزار میلیارد ریال بعنوان عوارض ارزش افزوده از محل درآمدهای استانی به این استان ابلاغ شده که بدون در نظر گرفتن مناطق آزاد قشم و کیش تنها در نیمه اول امسال بیش از 670میلیارد ریال مازاد درآمد داشته ایم و این یعنی اینکه اینجا منبع درآمد کشور است.
رئیس شورای برنامه ریزی هرمزگان اظهارداشت : سال گذشته نیز مبلغ 18هزار میلیارد ریال از محل عوارض ارزش افزوده به حساب خزانه دولت واریز کردیم که این با درآمد هشت استان کشور برابری می کند.
وی اضافه کرد: درهرمزگان به دلیل وجود نعمت های فراوان ازجمله نفت، گاز شیلات، صنایع فولاد و آلومینیوم، 9منطقه آزاد و ویژه اقتصادی، جزایر چهارده گانه و امکانات دیگر استان پردرآمدی است که علاوه بر تامین خودش می تواند استانهای هم جوار را تامین کند.
استان هرمزگان دارای شش منطقه ویژه اقتصادی قشم، صنایع معدنی وفلزی خلیج فارس، مجتمع بندری شهید رجایی، انرژی بر پارسیان، نفتی لاوان و کشتی سازی خلیج فارس است.
با توجه به فعالیت دو منطقه آزاد کیش و قشم، هیات دولت با منطقه آزاد جاسک نیز موافقت کرده که این لایحه پس از تایید در کمیسیون اقتصادی مجلس برای تصویب نهایی به صحن مجلس رفته است.
با تصویب این لایحه و همچنین موافقت دولت و مجلس با منطقه آزاد پارسیان، تعداد مناطق آزاد و ویژه اقتصادی هرمزگان به 10 منطقه شامل چهارمنطقه آزاد و شش منطقه ویژه اقتصادی افزایش می یابد و این یعنی اینکه بخش وسیعی از این استان (شرق، غرب، مرکز و جنوب آن) بایستی در قالب قوانین ویژه اداره شود.
همایش آموزشی دو روزه فرمانداران و بخشداران استانهای جنوبشرقی کشور (کرمان، سیستان بلوچستان و هرمزگان) از روز چهارشنبه با حضور معاون سیاسی وزیر کشور در بندرعباس آغازشد و امروزپنجشنبه به پایان می رسد

منبع: ghatreh.com

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

bigtheme